Izglāb Pirinas nacionālo parku!

08/02/2018

Dārgie draugi,
Esam saņēmuši palīgā saucienu no Bulgārijas. Katru ceturtdienu kopš 4. janvāra, bulgāri iziet ielās – un ne tikai savā valstī, - un viņiem ir nepieciešama jūsu palīdzība cīņā ar korupciju, lai izglābtu Pirinas nacionālo parku! Bulgārijas valdība izliekas, ka nekas sevišķs nenotiek, Eiropas Komisija atsakās uzņemties jebkādu atbildību. Bet iedzīvotāji netaisās padoties!

Kāds īsti ir stāsts? Lasi Bulgārijas Zemes draugu sūtītajā vēstulē:

“Pagājušā gada 28. decembrī mūsu valdība deva atļauju apbūvēt un tādējādi iznīcināt Pirinas nacionālo parku, ko aizsargā Unesco, un kas ir Pasaules mantojums. Šis lēmums tika pieņemts Bulgārijas ietekmīgāko oligarhu loka iespaidā, kuri līdz šim jau bija iznīcinājuši dažas parka daļas. Runājot konkrēti – 48% Pirinas nacionālā parka iegūs jaunu statusu, un līdz ar to tiks legalizēta apbūve, koku izciršana un citas nacionālajam parkam destruktīvas aktivitātes.

Šeit vari uzzināt vairāk, un apskatīt arī attēlus no protestiem Sofijā un citās pilsētās.

Noskaties arī 2 minūšu video, lai saprastu, kas ir Pirina!

Pasaules preses brīvības rādītājā Bulgārija atrodas viszemākajā vietā no Eiropas savienības valstīm: 109. vietā, kā liecina Reporters Without Borders. Līdz šim paralēli notikuši protesti 30 pilsētās, gan Eiropā, gan citur. Ir rīkoti dažādi pasākumi: flešmobi, maratoni u.c.. Tikai pēc tam, kad šai problēmai tika pievērsta starptautiskā uzmanība un tik daudz pilsētu pievienojās protestam, Bulgārijas mediji kļuva objektīvāki un sāka ziņot, kas notiek patiesībā. Un mēs vēlamies, lai tas turpinātos.

Mēs protestējam gan tāpēc, lai aizsargādu Pirinas Nacionālo parku, gan tāpēc, lai apturētu korupciju un oligarhiju mūsu valstī. Mēs vēlamies:
1) Bulgārijas Vides ministra Neno Dimova (Neno Dimov) atkāpšanos no amata;
2) Uzzināt, kas ir reālais parka plānotās slēpošanas zonas finansētājs;
3) Lēmuma par parka satusa maiņu atsaukšanu.

Saite uz rakstu Euronews portālā: "Kāpēc tūkstošiem cilvēku protestēja, Bulgārijai uzsākot ES prezidentūru."

Šis ir vienīgais veids, kā mēs varējām izlauzties caur [Bulgārijas] mediju sienu – esot ielās, un ne tikai Bulgārijā, bet arī ārpus tās robežām. Šie protesti mums palīdz pavēstīt savu ziņu cilvēkiem, un, iespējams, daži no viņiem būs starp lēmumu pieņēmējiem šajā jautājumā.

Kā palīdzēt:

• šodien, ceturtdienā, 08.02., 13 pilsētās Bulgārijā un piecās – Eiropā notiks protesti. Tu vari pievienoties, ja esi kādā no šīm pilsētām! Saraksts ir te:
Bristol: https://www.facebook.com/events/1986274704967708/
Viena: https://www.facebook.com/events/2025809367653927/
Glasgow: https://www.facebook.com/events/946582232163246/
London: https://www.facebook.com/events/1570635673027432/
Prague: https://www.facebook.com/events/148619062516539/

• Eiropas parlamentāriete Ska Kellesa (Ska Kelles), “Greens” līdzprezidents, pievienosies mums šīvakara protestā. Seko viņas FB lapai https://www.facebook.com/SkaKellerMEP/ un twitter kontam @SkaKeller, un dalies ar viņas ziņām!
• Skriešanas maratons “Skrien par Pirinu”, kas sākās 2. februārī, jau pabijis vairākās pilsētās, un šovakar noslēgsies Sofijā. Seko tam FB: https://www.facebook.com/events/1779104668830398/ .
• Savos twitter un FB ierakstos lieto mirkļbirkas #СпасиПирин #SavePirin #RunForPirin #SaveBulgaria #EU2018BG

• Paraksti petīciju pret parka iznīcināšanu te: https://makeyourmark.panda.org/pirin

• Seko protestiem un dalies ar attēliem no pasākuma Sofijā: https://www.facebook.com/events/1800718479946854/

Ko Tu vari izdarīt pavisam viegli:

• Sapulcējieties kopā vismaz divi cilvēki, uztaisiet plakātu ar uzrakstu #Save Pirin, #Hands off Bulgarian Nature, vai kādu citu ar tēmu saistītu mirkļbirku, un publicējiet savu bildi ar plakātu te: https://www.facebook.com/events/1800718479946854/ vai ietvītojiet to ar augstāk minētajām mirkļbirkām.
• Ja Tavā pilsētā ir Bulgārijas vēstniecība, noorganizē flešmobu ar plakātiem pie tās, nofotografējies un izveido FB un twitter ierakstus ar jau pieminētajām mirkļbirkām.
• Ja Tev ir vēl kādas idejas kā paziņot šo informāciju pasaulei, raksti mums! Mēs būsim ļoti priecīgi!

Paldies!
Bulgārijas Zemes draugi"

---------------------
Foto - Startospheric Productions

Šī mājas lapa ir tapusi projekta Ilgtspējas skola ietvaros, pateicoties ES programmas Attīstības izglītībai un informētības veicināšanai, kā arī Sabiedrības integrācijas fonda finansiālajam atbalstam. Gan lapā gan projekta aktivitātēs netiek pausts projekta atbalstītāju viedoklis un par to saturu ir atbildīgi tikai Latvijas Zemes draugi.