Golfa prāva draud likvidēt "Zemes draugu" organizāciju Horvātijā

16/02/2018

Pēc vairāk nekā 10 gadu ilgušas kampaņas plašu, neskartu dabisko platību aiz Dubrovniku pilsētas aizsargāšanai no ļoti nepopulārā – un nelegālā – golfa kūrorta celtniecības projekta, šī projekta izstrādātāji ir nospieduši sarkano pogu un iesūdzējuši Zaļo akciju [Zelena akcija]/Horvātijas Zemes draugus tiesā.

Tai pat laikā iesūdzot arī Horvātijas valdību par 500 miljoniem eiro, Nīderlandē bāzētais uzņēmums Elitech un tā meitasuzņēmums Horvātijā Razvoj golf d.o.o. no Zaļās akcijas/Horvātijas Zemes draugiem vēlas piedzīt 200 000 kunas (ap 30 000 eiro) par zaudējumiem – summa, kas var piespiest slēgt šo organizāciju.

Kā tas notika? Vietējie aktīvisti kopš 2006. gada ir cīnījušies par Srdu kalna saglabāšanu un vietu, kas atrodas aiz tā. Šī vieta ir 20 reizes lielāka par Dubrovniku vecpilsētu. 2010. gadā Zaļā akcija/Horvātijas Zemes draugi un nacionālā kustība “Tiesības uz pilsētu” viņiem pievienojās, un tika izveidota iniciatīva “Srd je naš” (“Srdu ir mūsu”).

Īsumā, golfa kūrorta projekts būtu milzīga, slēgta teritorija, kas samazinātu UNESCO aizsargāto viduslaiku pilsētu Dubrovnikos. Lai teritoriju uzturētu, būtu nepieciešams milzīgs ūdens daudzums lai to uzturētu, un ievērojami tiktu palielināta pesticīdu lietošana.

Lai gan no lielākajām politiskajām partijām šim golfa kūrorta projektam jau no paša sākuma bijis nedalīts atbalsts, tomēr tas ir ļoti nepopulārs sabiedrībā. 2013. gada referendumā, ko organizēja kustība “Srd ir mūsu”, 84% vietējo iedzīvotāju nobalsoja pret minēto projektu. Lai gan vēlētāju aktivitāte nebija pietiekama, lai referendums būtu juridiski saistošs, tas skaidri pierādīja sabiedrības neapmierinātību. Tikmēr projekts turpina saņemt politisko atbalstu, par spīti tam, ka Horvātijas tiesa ir anulējusi tā plānošanas atļaujas pēc juridiskām sūdzībām no organizācijas “Srd ir mūsu” puses.

Pirmkārt, 2014. gadā tiesa atcēla 2006. gada lēmumu par projekta apjoma trīskāršošanu no 100 līdz 310 hektāriem. Tomēr, kad šis lēmums tika pieņemts, atbildīgā amatpersona, Dubrovniku –Neretvas pašvaldības vadītājs, to vienkārši ignorēja.
Organizācija “Srd ir mūsu” uzvarēja arī savu otru juridisko lietu 2016. gada septembrī, kad tika atcelta vides atļauja, kas golfa kūrorta projektam tika piešķirta 2013. gadā. Pēc dažiem mēnešiem, 2017. gada februārī, tika atcelta arī atrašanās vietas atļauja.

  1. gada septembrī projekta investori iesniedza Investīciju šķīrējtiesā (ISDS) prasību par 500 miljoniem eiro pret Horvātijas Republiku, jo “valsts bija atņēmusi viņiem attīstības licences”. Sūdzība tika izdarīta, izmantojot Horvātijas – Nīderlandes divpusējo tirdzniecības līgumu, kas atļauj investoriem iesūdzēt valstu valdības par lēmumu pieņemšanu sabiedrības labā, ja investori uzskata, ka tas var nodarīt kaitējumu viņu peļņai. Izšķiroša detaļa: šīs licences netika atņemtas, bet gan anulētas tiesas procesā, kurā arī investori ņēma dalību.

Seko golfa prāvas attīstībai Zaļās akcijas Facebook lapā!

Šī mājas lapa ir tapusi projekta Ilgtspējas skola ietvaros, pateicoties ES programmas Attīstības izglītībai un informētības veicināšanai, kā arī Sabiedrības integrācijas fonda finansiālajam atbalstam. Gan lapā gan projekta aktivitātēs netiek pausts projekta atbalstītāju viedoklis un par to saturu ir atbildīgi tikai Latvijas Zemes draugi.