Eiropas Savienība neizmanto iespēju aizliegt glifosātu

29/11/2017

Brisele, 2017. gada 27. novembris: ES dalībvalstis šodien atbalstīja pretrunīgi vērtētā nezāļu iznīcināšanas līdzekļa glifosāta [Latvijā pazīstams kā Roundup] izmantošanas licences pagarināšanu uz vēl pieciem gadiem, neizmantojot iespēju izslēgt to no aprites un tādējādi padarīt Eiropā ražoto pārtiku un lauksaimniecību drošāku un ilgtspējīgāku.

Adrians Bebs (Adrian Bebb), Eiropas Zemes draugi: “Glifosāts rada bojājumus dabā, iespējams, izraisa vēzi un veicina rūpnieciskās lauksaimniecības attīstību, kas degradē zemi, kas mums nepieciešama, lai pabarotu sevi. Šodienas lēmums, pat ja tas ir tikai uz pieciem gadiem, ir zaudēta iespēja atbrīvoties no šī riskantā nezāļu iznīcinātāja un lauksaimniekiem nokāpt no ķīmiskā skrejceļa. Vēl pieci glifosāta gadi radīs risku mūsu veselībai un videi, un ir milzu kavēklis ilgtspējīgāku lauksaimniecības metožu attīstībai."

Glifosāts ir visplašāk izmantotais nezāļu iznīcināšanas līdzeklis pasaulē, un to pārmērīgi izmanto ne-bioloģiskie lauksaimnieki, tāpat tas tiek izmantots arī rotaļu laukumos, parkos un citās sabiedriskās vietās. Glifosāta pēdas ir atrodamas daudzos pārtikas produktos un dzērienos, kā arī augsnē un ūdenī. Pārbaudēs glifosāts atklāts arī cilvēku urīnā un krūts pienā. 2015. gada martā Starptautiskā Vēža izpētes aģentūra secināja, ka glifosāts ir genotoksisks (izmaina DNS) un, iespējams, izraisa vēzi.

ES Pārtikas nekaitīguma uzraugs uzskata glifosātu par veselībai nekaitīgu, bet ir apsūdzības, ka galvenie drošības argumenti ir tikuši nokopēti no nozares pieteikuma. Piedevām, ASV izdotie dokumenti atklāj, ka galvenais glifosāta ražotājs, Monsato, irslepeni apmaksājis sev labvēlīgus glifosāta drošības "pētījumus" Eiropā, kā arī ietekmējisregulatīvās iestādes, lai tiktu atbalstīta turpmāka glifosāta lietošana.

Attēls - naroncg/Getty Images

Šī mājas lapa ir tapusi projekta Ilgtspējas skola ietvaros, pateicoties ES programmas Attīstības izglītībai un informētības veicināšanai, kā arī Sabiedrības integrācijas fonda finansiālajam atbalstam. Gan lapā gan projekta aktivitātēs netiek pausts projekta atbalstītāju viedoklis un par to saturu ir atbildīgi tikai Latvijas Zemes draugi.